Сторінка історії

Історія заводу бере свій початок з 1927 року.


За ініціативою Ф.Е. Дзержинського на околиці Харкова розпочато будівництво кількох будинків, в яких безпритульні могли б жити, вчитися і працювати.


29 грудня 1927 року відбулося урочисте відкриття дитячої трудової комуни, їй було присвоєно ім'я Ф.Е. Дзержинського. Керувати комуною запросили видатного педагога, вченого і громадського діяча Антона Семеновича Макаренка.


У 1932 році на базі механічної майстерні комуни був організований завод. Першою продукцією заводу були дефіцитні на той час в Радянському Союзі електросвердла.


З 1934 року на території комуни заснований завод по виробництву перших в Радянському Союзі плівкових портативних фотокамер «ФЕД».


У 1938 році два заводи комуни були об'єднані в промкомбінат,


 а в 1941 році його передали в авіаційну промисловість, надавши при цьому нову назву – Державний Союзний завод ім. Ф.Е. Дзержинського. З цього часу основною спеціалізацією стає авіаційна техніка.


У роки Великої Вітчизняної Війни завод в найкоротші терміни налагодив виробництво дефіцитних артилерійських панорамних прицілів, окопних перископів і прицілів до снайперських гвинтівок,


 а також унікальних на той момент насосів безпосереднього вприскування палива в циліндри авіаційного двигуна літаків Ла-5 і Ла-7, що дало радянським бойовим літакам значну перевагу перед авіацією супротивника.


У післявоєнні роки завод освоїв випуск безлічі різних паливних агрегатів і топливорегулюючої апаратури, в тому числі для двигунів ракет і реактивних літаків.


У період 70-90 рр.XX століття завод випускає широкий спектр товарів народного споживання – фотоапарати «ФЕД» різних модифікацій, секатори, гідравлічні різаки, змішувачі.


ДП ХМЗ "ФЕД" був першим заводом в колишньому Радянському Союзі, що випустив паливні авіаційні агрегати усекліматичного формату. Ці агрегати придатні для експлуатації в будь-якій точці світу і відомі не тільки в Україні, але і в багатьох країнах ближнього і далекого зарубіжжя, вони відрізняються якістю і високою надійністю.